Szokujące prognozy 2024: Koniec drogi

Spokojna droga, którą świat przebył od czasu Wielkiego Kryzysu Finansowego, ze stabilną geopolityką, niską inflacją i niskimi stopami procentowymi, została zakłócona w latach pandemii, a decydenci i inwestorzy postawili na powrót do „starej normalności”. W 2024 roku staje się jasne, że gładka droga dobiega końca, wysyłając świat w niebezpiecznie niepewną przyszłość.

Nasze oburzające prognozy na rok 2024 dotyczą tego, jak świat radzi sobie z ostatecznym końcem „starej normalności” i jak nowe technologie rozwiązują stare problemy, jednocześnie tworząc nowe, być może bardziej niebezpieczne dylematy.

„Czarne łabędzie” Saxobank na rok 2024:

  • Z ropą za $150, Saudyjczycy kupują franczyzę Ligi Mistrzów
  • Świat dotknięty poważnym kryzysem zdrowotnym, ponieważ leki na otyłość sprawiają, że ludzie przestają ćwiczyć
  • Koniec kapitalizmu w USA
  • Generatywna sztuczna inteligencja deepfake wywołuje kryzys bezpieczeństwa narodowego
  • Kraje deficytowe tworzą „Klub Rzymski” w celu negocjowania warunków handlowych
  • Robert F. Kennedy Jr wygrywa wybory prezydenckie w USA w 2024 r.
  • Japoński „szczęśliwy” wzrost PKB o 7% zmusza BoJ do porzucenia kontroli krzywej dochodowości
  • Popyt na dobra luksusowe spada, gdy UE idzie w ślady Robin Hooda, wprowadzając podatek od majątku

  Komentarz iMercado: „Oburzające” bądź „szokujące”, jak często się je określa, prognozy Saxobank już od od lat są swego rodzaju ciekawostkę analityczną. Należy je rozpatrywać jako scenariusze mało prawdopodobne, których materializacji uczestnicy rynku raczej się nie spodziewają. Jednak wystąpienie któregokolwiek z przedstawionych scenariuszy byłoby zapewne istotnym zakłóceniem normalnego cyklu inwestycyjnego. Przypomnijmy, że aktualne oczekiwania co do koniunktury w poszczególnych segmentach rynku na rok 2024 są niezwykle optymistyczne: spodziewane odbicie w gospodarce globalnej, kontynuacja procesu spadku inflacji, a w ślad za nimi wzrosty na rynkach akcji i obligacji. Czy „czarne łabędzie” Saxobanku mogą ten scenariusz zakłócić…?

  Pełna treść raportu pod adresem https://www.home.saxo/pl-pl/insights/news-and-research/thought-leadership/outrageous-predictions